W życiu każdego użytkownika laptopa oraz komputera przychodzi taki moment, że przestajemy być zadowoleni z tego jak nasz sprzęt działa. Najczęstszą usterką z jaką się spotykałem było klasyczne 'mój komputer wolno działa’. I faktycznie po uruchomieniu okazywało się że samo ładowanie systemu i wszystkich aplikacji potrafi trwać nawet 10 min. Jakie są zatem przyczyny i możliwe rozwiązania?

Przyczyna 1: System wolno działa przez dużą ilość aplikacji działających w tle.

JAK DIAGNOZOWAĆ:

Jak sprawdzić czy to może być problemem? W bardzo prosty sposób – klikamy PPM (Prawym Przyciskiem Myszy) na nasz pasek startu i wybieramy pozycję 'MENEDŻER ZADAŃ’. Następnie klikamy opcję 'WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW’. W zakładce 'PROCESY’ możemy przyjrzeć się, która aplikacja pożera nam najwięcej zasobów. Trzeba sprawdzić czy wszystkie aplikacje, które działają zostały odpalone przez nas. (UWAGA NA PLIKI SYSTEMOWE)

Przejrzyj też zakładkę 'DODAJ LUB USUŃ PROGRAMY’, może się okazać, że jest bardzo dużo programów, których Ty nie instalowałeś, lub które zainstalowały się same podczas instalacji innych programów.

MOJA RADA NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ:

Antywirusy – często wyrządzają w naszych komputerach więcej szkody niż pożytku. Wirusy jak chcą i tak się przez nie dostają a pracujące ciągle w tle aplikacje powiązane z antywirusami skutecznie spowalniają nasze komputery. Dodatkowo gdy korzystasz z darmowych antywirusów – istnieje prawdopodobieństwo, że to już antywirus podkrada Twoje dane – oczywiście do szczytnych celów jakim jest obrona w przyszłości! 🙂 Moja rada – usunąć.

Programy do czyszczenia komputera – tak jak powyżej – zwykle efekt końcowy jest odwrotny do zamierzonego – rozwiązanie mam na to też podobne jak wyżej – usunąć.

Wirusy – możliwe, że już padliście ofiarą złośliwego oprogramowania („jak to się stało skoro był zainstalowany avast!”) – często wysoki stopień zawirusowania można rozpoznać po tym, że w naszej przeglądarce strony startowe zmieniły się na jakieś nieznane nam strony i nie można tego w żaden sposób zmienić. Możliwe też, że widzicie sporo podejrzanych nowych programów, których nie instalowaliście

Najlepsze rozwiązanie: Reinstalacja systemu

Reinstalacja czyli zainstalowanie na nowo systemu operacyjnego całkowicie rozwiązuje problemy z niechcianymi oprogramowaniami. Jeśli macie odrobinę zdolności informatycznych możecie spróbować zrobić to sami w oparciu o dostępne tutoriale lub po prosić o to znajomego informatyka, który powinien zrobić wam to w ciągu godziny.

A jak później bronić się przed wirusami?

Jeśli jesteście fanami Windowsa – zainstalujcie najnowszą wersję systemu czyli Windows 10 – starsze wersję jak popularna „7” lub o zgrozo Vista nie mają już wsparcia technicznego – zatem nie instalują się żadne poprawki i aktualizacje co stanowi drzwi otwarte dla wszelkiej maści złośliwego oprogramowania. Windows 10 ma wbudowane narzędzie Windows Defender – które w moim odczuciu skutecznie sobie radzi w walce z wirusami i chroni nasz system. Dodatkowo pracuje sobie spokojnie w tle i nikomu nie przeszkadza. Tak ja osobiście odkąd pojawił się Windows 10 nigdy nie instalowałem żadnego antywirusa i praktycznie nie mam żadnych problemów ze stabilnością swojego systemu.

Pamiętajcie o zabezpieczeniu ważnych danych (zdjęcia, filmy dokumenty) przed instalacją na nowo systemu, lub wspomnijcie o tym znajomemu informatykowi!

Już niebawem w kolejnym artykule opiszę co zrobić jeśli powyższe działania nie rozwiązały waszego problemu lub nie przyniosły wymarzonych efektów.